Festiwalowy Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to miejsce bardzo klimatyczne i pełne kulturalnych atrakcji. Warto wybrać się tam i zakosztować, choć odrobiny z nich. Jest tutaj mnóstwo koncertów na żywo, wernisaży, wystaw, recitali. Jedak najpopularniejszym wydarzeniem kulturalnym, jakie odbywa się tych regionach jest festiwal filmowy. Jeśli zdecydujemy się na uczestnictwo w jakimś wydarzeniu kulturalnym, warto wcześniej przejrzeć wszystkie opcje noclegowe Kazimierza Dolnego.

Oryginalnym i jedynym w swoim rodzaju jest festiwal filmowy. Nie znajdziemy tutaj komercyjnych gwiazd i twórców. To sztuka dla tych, którzy od filmu i sztuki oczekują czegoś więcej niż tylko rozrywki. To często kino pełne bólu, emocji, ale także radości i zachwytu nad szczegółami. To także często prawdziwe historie opowiedziane na różny sposób. To świat ludzi wrażliwych na drugiego człowieka, na jego przeżycia. Nie brak tu także często i humoru, czy śmiechu przez łzy.

Festiwal trwa ponad tydzień i łączy wiele kulturalnych wydarzeń. Nie jest to tylko film. Tutaj łączy się on z muzyką na żywo, ze sztuką teatralną z malarstwem, ze zdjęciami. Gromadzi on setki zainteresowanych i żądnych obrazu widzów, twórców. Na szczęście na takie okoliczności Kazimierz także jest przygotowany. Baza noclegowa w tym mieście jest bardzo rozbudowana i przyjazna dla turystów. Zarówno tych, którzy przyjeżdżają tutaj na jedną noc, jak i dla tych, którzy chcą tutaj spędzić więcej czasu.

Festiwalowe dni, to czas pełen zamieszania i pozytywnej energii. Nie brak tutaj osób, które są zaangażowane od świtu do nocy, aby festiwal był dobrze zorganizowany. Na filmowych ekranach są prezentowane najbardziej zasłużone filmy kina niezależnego. Sal kinowych jest kilka i w tym samym czasie odbywa się kilka seansów. Są to projekcje zarówno krótko, jak i długometrażowe. Festiwal podzielony jest na poszczególne sekcje tematyczne. Z każdej sekcji wyłaniany jest jeden film uważany za bardziej zasłużonym. Czasem wybór jest cięższy, gdyż trafią tutaj wyborowe filmy, spośród których bardzo trudno wyłonić ten najlepszy.

W ciągu jednego dnia można obejrzeć kilka filmów lub też wybrać jeden. Aby wyłonienie tego, który chcemy obejrzeć, był łatwiejszy, zredagowana specjalne broszury i książki, które w skrócie opisują dany film. To znacznie ułatwia wybór. Jednak i tak wielu z pewności chciałoby się rozdwoić, by móc zobaczyć wszystko. Festiwal naprawdę wciągający i zarażający swoim klimatem i nieprzeciętnością.

Interesujące miejsca na Śląsku – Oborniki Śląskie

Śląsk to region, gdzie można ciekawie wypocząć pośród niezwykle pięknych krajobrazów. W wielu miastach znaleźć można przede wszystkim sporo zabytków, nie można bowiem zapominać iż w XIX wieku Śląsk przeżywał swój najlepszy okres i wielu możnych z różnych krajów właśnie tam się przeprowadzało jak również właśnie tam prowadziło swoje interesy. Oborniki Śląskie to miejscowość, która uznana była jako jedna z lepszych miejscowości uzdrowiskowych, co powodowało iż zainteresowanie nią było bardzo duże i do dnia dzisiejszego nie zmalało. Dlatego też miejscowość co roku odwiedza coraz więcej osób, zainteresowanych wypoczynkiem w interesującym miejscu. Na pewno baza noclegowa to ta dziedzina, która bardzo szybko się rozwija, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom przyjeżdżających tutaj osób. Dzisiaj każdy znajdzie tutaj odpowiednie dla siebie miejsce na sen (noclegi Oborniki ➾ info) bowiem to rosnąca z każdym rokiem ilość miejsc wypoczynkowych.

Na pewno podczas pobytu nie można zapomnieć o bardzo dużej ilości zabytków, które można tutaj znaleźć. Warto więc wybrać się na spacer, aby zapoznać się przynajmniej z ich częścią. Przede wszystkim powinno się obejrzeć dworzec kolejowy jak również budynek poczty. Oba powstały w XIX wieku, przy czym budynek dworca jest nieco starszy. Ciekawe jest to, iż oba do dzisiaj spełniają swoją rolę. Szkoda tylko, iż nie ma wystarczających funduszy aby przywrócić im taki wygląd, jaki miały za czasów swojej świetności. Na pewno nie można przejść obojętnie także obok dawnego pałacu Schaubertów. Wprawdzie obecnie sporo mu brakuje do dawnego stanu świetności, co jest wynikiem między innymi zarządzania miejscem przez PGR i dokonaniu w nim przeróbek, jednak i tak zasługuje na uznanie. Tak samo powinno się obejrzeć dwa kościoły, jeden ewangelicki, drugi katolicki. Oba prezentują neogotycki styl budowania, i ich wygląd zewnętrzny nie uległ żadnym zmianom. W kościele katolickim dokonano jedynie w XX wieku zmian we wnętrzu kościoła. Jeżeli komuś uda się trafić na ten moment, kiedy odbywa się Rajd Motocyklowy Kocich Gór, może liczyć na niepowtarzalne emocje. duża ilość motocykli jak również popisy umiejętności ich właścicieli to wspaniałe widowisko, rozgrywające się dodatkowo w przepięknej scenerii pobliskich szczytów. Warto dodać, iż to jedna z wielu atrakcji, które w tym mieście czekają na odwiedzających turystów.

Zimowe i letnie szaleństwo w Czarnej Górze

Jeśli szukamy wymarzonego miejsca na urlop, w okresie zimowym uwielbiamy białe szaleństwo na stoku, to pod uwagę powinniśmy wziąć nowoczesny kompleks narciarski Czarna Góra. Położony jest w województwie dolnośląskim, na ziemi kłodzkiej i do zaoferowania ma nam wiele atrakcji. Wyjątkowy czas w tym miejscu z pewnością uzupełni malowniczy krajobraz, zdeterminowany przez zalesione górskie tereny, wśród których kryją się liczne szlaki turystyczne. Trochę tajemnicy nie zaszkodzi, a jej odkrywanie może przysporzyć nam wiele radości.

Wyjątkowość tego miejsca polega na dbałości o każdy szczegół i połączeniu nowoczesności z zabytkami. Baza noclegowa [szczegóły: meteor-turystyka.pl/noclegi,czarna-gora,0.html] oparta jest w większości na prywatnych ośrodkach, zorganizowanych w willach, przez co komfort mamy zapewniony na najwyższym poziomie.

Czarna Góra to oferta, która szczególnie do gustu przypadnie ludziom aktywnym, którzy liczą na pokaźną dawkę rozrywki. Bez względu na porę roku mamy ją tu zapewnioną w najlepszym wydaniu. Począwszy od wspomnianych szlaków, które pomogą nam odszukać tutejsze jaskinie i stare kopalnie, które dziś służą grotołazom, przez malowniczy wodospad, aż po zdobywanie szczytów. Wszystko to sprawia, że mamy okazję do zapoznania się ze wspaniałą naturą, której brakuje nam w życiu codziennym. Dodatkowo w tym miejscu znajdziemy park linowy oraz Euroland, które wyzwolą w nas dziecko. Zabawa na całego, można by rzec.

Nie zapominajmy także, że to właśnie w okolicy Czarnej Góry znajduje się najstarsze w kraju uzdrowisko. Architektura neobaroku, z pięknym, bogatym zdobnictwem, basenem i XIX-wiecznymi wannami, które nadal są do naszej dyspozycji w połączeniu z wodą leczniczą są jednym z powodów, dla których warto odwiedzić te rejony. Dodatkowo to tu znajduje się przecież jedna z niewielu tras o czarnym stopniu trudności, która dodatkowo utrzymana jest w bardzo dobrym stanie, a 9 wyciągów pomaga nam zacząć każdy intensywny dzień na stoku. Oczywiście do dyspozycji mamy tez inne trasy, dzięki czemu możemy dostosować poziom trudności do naszych umiejętności. Czarna Góra to jedyne takie miejsce, które łączy stare z nowym, spokój i rozrywkę oraz zabawę i elegancję. Wszystko tu stworzone jest dla turystów, a my powinniśmy dać sobie szansę na czerpanie pełnymi garściami z tej niesamowitej okazji.

Pomysł na weekend – Kartuzy

Wiele jest miejsc w Polsce, które zachęcają turystów do odwiedzenia, które nie są popularne, mimo to mają dużo do zaoferowania i są warte poświęcenia kilku chwil w okresie wakacyjnym bądź urlopowym. Jednym z nich są bez wątpienia Kartuzy, małe miasteczko na Kaszubach. Udając się w te okolice warto mieć ze sobą tabakę, która jest niezwykle popularna i z pewnością jej widok wzbudzi serdeczne uczucia wśród miejscowej ludności. W samym miasteczku znajduje się jednak także kilka miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest Muzeum Kaszubskie imienia Franciszka Tredera. Gromadzi ono eksponaty kaszubskie i związane z nimi pamiątki. Otworzone w 1947 roku dzięki wielkim staraniom Franciszka Tredera. W jego zaistnieniu niemały udział miało Towarzystwo Miłośników Muzeum Kaszubskiego im. dr Aleksandra Majkowskiego, zlikwidowano je jednak w 1950 roku w związku z czym muzeum (wpisane do rejestru zabytków) zostało jedynym przedsiębiorstwem tego rodzaju w Kartuzach. Dalej mamy Galerię Refektarz. Jest to galeria współczesnej sztuki, istniejąca od 1995 roku. Słynie z tego, że organizowane tutaj są co roku jesienne koncerty,,Zaduszki Jazzowe". Odwiedzając ją, warto pamiętać o dość krótkim czasie otwarcia – w tygodniu roboczym jest otwarte dla zwiedzających między 10 a 16. Swego rodzaju perłą w koronie jest Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to klasztorny kościół z XV wieku. To właśnie w niej znajduje się wspomniany wcześniej refektarz będący galerią. Najbardziej wartościowym zabytkiem kolegiaty jest gotycki ołtarz z 1444 roku. Składa się z ośmiu figur, a w jego centrum na tronie siedzi Maryja i Jezus. Innymi postaciami możliwymi do rozpoznania jest Jan Chrzciciel, Jan Ewangelista. Ciekawymi elementami są także: tron przeora pochodzący z XVII wieku, znajdujący się w niszy oraz przenośna chrzcielnica. Ozdobiona jest wiekiem z figurką Jana Chrzciciela. Jeśli chodzi o kartuskie miejsca noclegowe to miasteczko posiada rozbudowaną bazę kwaterunkową. Noc spędzić można chociażby w hotelu czy schronisku, nie brakuje także miejsca, w którym bez problemu można rozbić namiot – dla amatorów wrażeń, dla których wygoda nie jest priorytetem. Kartuzy, choć są niewielkim miastem, posiadają budynki i klimat czyniący je bardzo atrakcyjnym kierunkiem turystycznym. Warto rozważyć przyjazd tutaj.

Szalone spływy pontonowe w Krynicy-Zdroju

Wiele osób wybierając się na wakacje nie marzy jedynie o odpoczynku, ale o sportowych szaleństwach i szeregu atrakcji turystycznych, które pozwolą się im wyszaleć oraz zapomnieć o otaczających problemach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w ten sposób można pozbyć się stresu związanego z codziennym funkcjonowaniem i nabrać energii na dalsze miesiące. Idealnym wyborem dla takich osób mogą okazać się wakacje i noclegi w Krynicy-Zdrój.

Wiadomą sprawą jest to, że w tej uzdrowiskowej miejscowości nie da się nudzić, ponieważ ludzie mogą tam robić wiele ciekawych i inspirujących rzeczy. W grę wchodzą przede wszystkim sportowe szaleństwa, takie jak spływy pontonowe. Jest to co prawda sport dla odważnych osób, ale to jedna z bardziej lubianych atrakcji Krynicy. Spływy pontonowe odbywają się na sprawdzonym, bezpiecznym i profesjonalnym sprzęcie, pod czujnym okiem instruktorów, więc oprócz dużej dawki adrenaliny i niezapomnianych przeżyć zainteresowanym osobom nic nie grozi. Taki spływ odbywa się rzeką o nazwie Poprad (www.wikipedia.org/wiki/Poprad), w malowniczych okolicach między innymi Muszyny. Bardzo ważnym atutem takich spływów jest to, iż nie trzeba ich pokonywać w całości, co tyczy się zwłaszcza rodzin z małymi dziećmi. W takiej sytuacji można wybrać odpowiednie odcinki rzeki, na których odbędzie się spływ, aby cała rodzina mogła z tego czerpać przyjemność. Jest to spore udogodnienie dla turystów, którzy nie przyjechali do Krynicy-Zdroju samotnie. Taka atrakcja nie kosztuje zbyt dużo pieniędzy, więc osoby korzystające z noclegu w Krynicy-Zdroju (www.meteor-turystyka.pl/noclegi,krynica-zdroj,0.html) powinny się na nią zdecydować. Z pewnością nie będą tego żałować. Jest to odskocznia od codzienności i duża dawka pozytywnego kopa na kilka następnych miesięcy. Spływ pontonowy to idealny sposób na urozmaicenie sobie wakacji, ale też możliwość sprawdzenia się w ciężkich warunkach z żywiołem, którym jest woda. Oczywiście mowa tutaj o osobach, które zdecydują się na kompletny spływ Popradem. Można jednak wybrać mniej ekstremalną wersję spływu Popradem i wtedy jest to przyjemne spędzenie wolnego czasu.

Duszniki-Zdrój – turystyczny sukces miasta

Dolny Śląsk to nie tylko, jak sądzi wiele osób, Wrocław i kilka miejscowości w Pogórzu lub okolicy stolicy województwa. Region ten jest tak bogato usiany rożnego rodzaju atrakcjami, że w zasadzie w każdym jego miejscu można znaleźć coś ciekawego do odwiedzenia. Prawdziwą zaś kopalnią magicznych miejsc, miasteczek i pięknych krajobrazów jest Kotlina Kłodzka.

Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój to miasto położone na Dolnym Śląsku w samym sercu Kotliny Kłodzkiej. Posiada ono status uzdrowiska, co wynika nie tylko z umiejscowienia geograficznego ale także jego historycznych więzi. Znajdują się zaś w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, która stanowi granicę pomiędzy Górami Orlickimi i Górami Bystrzyckimi. Obecnie miasto jest odżywającym po latach kurortem, który może poszczycić się kwitnącą zabudową i wieloma odnowionymi zabytkami. Dzięki dogodnemu położeniu miasto może mówić o prawdziwym turystycznym boomie, które przeżywa od kilku lat. Mimo ogromnej konkurencji w postaci Kłodzka czy Kudowy Zdrój, dzięki ciekawej i zróżnicowanej ofercie oraz bazie noclegowej, skutecznie przyciągają coraz szersze rzesze turystów. Istnieje możliwość zarezerwowania noclegu przy pomocy Meteora, co da nam pewność, że zapoznaliśmy się ze wszystkimi dostępnymi ofertami miejsc noclegowych.

Chopin w Kotlinie Kłodzkiej.

Znajdując się w Dusznikach-Zdrój należy pamiętać, że jest to miasto, która jakie pierwsze gościło wielkiego mistrza fortepianu na charytatywnym koncercie. Dlatego też musimy odnaleźć aleję Chopina i kierując się ku jej końcowi trafić na Dworek imienia właśnie Fryderyka Chopina. Jest to punkt, w którym od zawsze mieściło się kulturalne serce całego miasta. Obecnie dworek jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać jego wnętrza w godzinach od 9 do 17. Opłata za tę wyjątkową możliwość wynosi jedynie symboliczne 1 złoty. Dodatkowo na pamiątkę wizyty w tym miejscu, każdy odwiedzający otrzymuje pocztówkę. Co więcej, to także punkt informacji turystycznej dla całych Dusznik Zdroju.

Rynek, Palmiarnia i Zamek Piastowski w Gliwicach

Poszukując ciekawego miejsca na weekendowy odpoczynek lub wycieczkę, która może wnieść w nasze życie sporo wiedzy i ciekawych historii warto zainteresować się miastem Gliwice (➨info facebook). Znajduje się one w południowo-zachodniej części Polski, w województwie dolnośląskim. Leży nad rzeką Kłodnicą. Jego domeną są liczne zabytki i atrakcje turystyczne, które przyciągają tu turystów na przestrzeni całego roku. Jednym z najciekawszych miejsc jest zabytkowy Rynek wraz z ratuszem. Zachowany został średniowieczny układ miasta. W centralnej części już od XIII wieku w tym samym miejscu stoi ratusz, a wokół niego na przestrzeni kwadratu plac, otoczony pięknymi kamienicami i budowlami. W okolicy rynku znajduje się znana z filmu Juliusza Makulskiego "Szuflandia". W lokalu znajdziemy dużo pamiątek z poprzedniej epoki w dosyć ciekawej aranżacji. Warto więc zajrzeć i tutaj goszcząc w Gliwicach.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Palmiarnia. Znajduje się w Parku Chopina, prawie w centrum miasta. Na jej dość obszernym terenie znajdują się liczne okazy roślin tropikalnych, niektóre są bardzo stare i ciężko zobaczyć je w innym miejscu. Na terenie palmiarni schronienie znalazły również egzotyczne zwierzęta, m. in.: znajdują się tu akwaria z żółwiami, w oczkach wodnych pływają karpie, amury, a nawet piranie, są gekony, kanarki czy papugi. Na górze jest estakada, na której działa kawiarnia i taras widokowy. Świetnie miejsce by odpocząć po dniu pełnym atrakcji. Ceny wstępu do Palmiarni są wyjątkowo przystępne. To świetne miejsce na wycieczkę z dziećmi lub młodzieżą. Dobra alternatywa na spędzenie wolnego czasu w ciekawy i nietypowy sposób. Nie można też zapomnieć o odwiedzeniu Zamku Piastowskiego. Inaczej nazywany jest też Dworem Cetryczów. Jego historia sięga połowy XVI wieku, a na przestrzeni lat zmieniała się nie tylko architektura budowli, ale także jej przeznaczenie. W połowie XX wieku budynek został odrestaurowany i utworzono w nim Muzeum Gliwickie będące bardzo ciekawym i pełnym wydarzeń kulturalnych miejscem. Odbywają się tu także liczne wystawy, które przyciągają wielu pasjonatów historii, kultury i sztuki. Dzięki temu, że w jest tu tak wiele do obejrzenia, baza noclegowa oblężona jest praktycznie na przestrzeni całego roku (➨propozycje całorocznych noclegów). Jej główne atuty to komfort wypoczynku i uczynni gospodarze dbający o każdy szczegół pobytu swoich klientów. Noclegi słyną z dobrych opinii turystów, a także z przystępnych cen.

Odpoczynek i spływy kajakowe w Okunince

We wschodniej części Lubelszczyzny turysta spragniony odpoczynku od zgiełku wielkich miast znajdzie bardzo wiele atrakcyjnych turystycznie miejscowości. Jedną z nich jest położona niespełna dziesięć kilometrów od Włodawy Okuninka. Leży ona nad jeziorem Białym, które wchodzi w skład Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Jezioro Białe jest największym zbiornikiem wodnym z całego kompleksu, przez co to właśnie nad nim najbardziej rozwinęła się turystyka.

Baza noclegowa w Okunince jest bardzo zróżnicowana i każdy turysta bez trudu znajdzie tu obiekt, który będzie spełniał jego oczekiwania. Osoby pragnące spędzić wczasy w komfortowych pokojach mogą skorzystać z oferty hotelowej lub wynająć pokój w jednym z pensjonatów. Z kolei osoby młode, którym przede wszystkim zależy na dobrej zabawie, a nie dysponują zbyt dużą ilością gotówki, mają możliwość rozbicia namiotu lub wynajęcia jednego z drewnianych domków zlokalizowanych na campingach, których w miejscowości jest bardzo dużo, a większość z nich posiada również bezpośrednie zejście na plażę. Adresy większości obiektów noclegowych dostępne są w internecie. Można je znaleźć pod hasłem: “noclegi Okuninka”. Jeżeli ktoś nie posiada dostępu do internetu, to o wolną kwaterę nad jeziorem może również zapytać telefonicznie, dzwoniąc do punktu informacji turystycznej, który działa w pobliskiej Włodawie.

Jedną z ważniejszych zalet jeziora Białego jest stan jego czystości. Pomimo dużego ruchu turystycznego, który każdego roku odbywa się wokół jeziora, posiada ono II klasę czystości, dzięki czemu turyści zażywający w nim kąpieli mogą mieć pewność, że nie skończą się one dla nich żadnymi przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi. Atrakcyjne położenie miejscowości umożliwia ciekawe formy aktywnego wypoczynku. W okolicy Okuninki działa kilka wypożyczalni sprzętu pływającego. Amatorzy sportów wodnych mogą podziwiać piękno okolicy z poziomu tafli jeziora, pływając na kajaku lub rowerku wodnym.

Odpoczywając w Okunince warto również wybrać się na kilkugodzinny spływ kajakowy Bugiem. Jest to ostatnia nieregulowana przez człowieka rzeka w naszym kraju. Dzikie brzegi, liczne zwierzęta oraz bujna roślinność sprawiają, że nawet krótki spływ dostarcza każdemu niesamowitych emocji. Przed spływem warto jednak zasięgnąć informacji na temat poziomu rzeki, są bowiem okresy suszy, w których rzeka jest na tyle płytka, że występuje konieczność częstego przenoszenia kajaka pomiędzy płyciznami.

Słynny Dzwon w Licheniu Starym

Licheń Stary to wieś położona w województwie wielkopolskim a dokładnie w powiecie konińskim nad Jeziorem Licheńskim. Znajduje się tu najsłynniejsze Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Jest zamieszkiwany przez blisko tysiąc pięćset osób. Zatrzymując się na dłużej warto zobaczyć Dzwon "Maryja Bogurodzica", który rozbrzmiewa codziennie o godzinie 12:00. Inicjatorem wytopienia był ówczesny ksiądz proboszcz Eugeniusz Machulski. Klosz powstał we Włoszech w ludwisarni Enrico Campanniego. Jego uroczyste poświęcenie miało miejsce 25 czerwca roku 2000, dokonał tego nuncjusz apostolski Józef Kowalczyk. Sygnaturka jest obecnie największym dzwonem w Polsce zaraz po Zygmuncie, usytuowanym w Krakowie i Tuba Dei, zlokalizowanym w Toruniu. Został wytopiony ze spiżu ludwisarskiego. Waży około 14,7 ton. Zatrzymując się na dłużej w Licheniu Starym, warto skorzystać z oferty rewelacyjnych pokoi (do obejrzenia w Meteorze) w kwaterach prywatnych oraz komfortowego Domu w Starym Sadzie. W pobliżu znajduje się bogate w ryby – Jezioro Skulsk, które z pewnością będzie nie lada atrakcją dla każdego.

Historia osadnictwa na terenie miejscowości sięga epoki kamiennej, z której to przedmioty bytowania człowieka odnaleźli archeolodzy. W czasach rzymskich wiódł tędy szlak bursztynowy. Według legendy na wzgórzu, tuż nad jeziorem znajdowała się wówczas pogańska świątynia, w której czczono słowiańskie bóstwo zwane Lichem – od którego z kolei wywodzić się miała nazwa miejscowości. Od co najmniej 1458 roku miejscowość miała prawa miejskie, jednak brak rozwoju oraz zniszczenia z czasów potopu szwedzkiego spowodowały ich utratę w roku 1655. Obecnie jedno z większych sanktuariów maryjnych w Polsce (rocznie ok. 1,5 mln pielgrzymów i turystów), prowadzone przez księży marianów, przybyłych do tutejszej parafii w 1949 roku. Miejscem kultu religijnego jest Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. W 2012 roku zmieniono urzędowo nazwę miejscowości ze Stary Licheń na Licheń Stary

Historia i położenie Wiżajn

Wiżajny to wieś na Podlasiu, która odbija się w lustrach wody dwóch jezior. Jezioro Wiżajny jest jednym z najpłytszych jezior na Pojezierzu Wschodniosuwalskim. Obfituje w wiele gatunków ryb. Można tu spotkać szczupaki, sandacze, węgorze, liny i leszcze – zatem okolica ta jest rajem dla wędkarzy. Wieś jest położona w pobliżu Gór Sudawskich, a sama ze wzgórz o wysokości 243 m.n.p.m spogląda na to, co się dzieje w regionie. Lokalna baza noclegowa jest stworzona głównie z licznych gospodarstw agroturystycznych, których na terenie samej gminy Wiżajny jest prawie 70. Liczba przyjeżdżających tu turystów kształtuje się na poziomie 2 tysięcy osób rocznie – nie jest to więc wieś zatłoczona, nie nosi w sobie znamion znanego kurortu czy uzdrowiska, ale gwarantuje jakościowy wypoczynek z noclegami i satysfakcję z pobytu. Odpoczywać w Wiżajnach można cały rok.

Wiżajny to inaczej "Bieszczady Północy" – to właśnie tutaj zimą można odnotować najniższe temperatury, przy czym rekordowa -40 stopni dała się wpisać na lata 70-te XX wieku. Król Władysław Jagiełło jadał tu raki. W 1409 roku król Władysław Jagiełło przybył w tę okolicę by zapolować na tura. Karczmę, w której podano mu do skosztowania raki, nazwał "Turowo". Najprawdopodobniej od litewskiego słowa "vežys", które znaczy "rak". Ciekawostką historyczną jest, że na tym terenie zanosiło się niegdyś pokaźne miasto. Na początku XVII wieku nadano Wiżajnom prawa miejskie, które w 1693 roku zatwierdził król Jan III Sobieski. Król ten też ufundował tutaj szkołę i drewniany kościół. Świątynia ta istniała do 1824 roku – niestety została pochłonięta przez ogień. Rok później powstał kościół murowany z barkowym wnętrzem. Jego patronką jest wielka mistyczka hiszpańska, Święta Teresa z Ávili. Jej doświadczenia mistyczne zazwyczaj dotyczyły widzenia Chrystusa, który objawiał się jej gdy miała największe problemy ze zdrowiem. Święta naśladowała życie i cierpienie Jezusa, co obrazowała w słowach: „Panie, pozwól mi cierpieć z Tobą albo umrzeć”. Jej wizerunek spogląda na wiernych z poziomu retabulum. Jej święto jest obchodzone w rocznicę śmierci – 15 października. Miała niegdyś powiedzieć: "„Wiem, z częstego doświadczenia, że nic tak odstrasza diabła jak woda święcona”.